Najbliższe zebrania:

 

Zebranie Zarządu Oddziału Krakowskiego PTP

Każdy drugi poniedziałek miesiąca. Zebrania Zarządu odbywają się
w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ na ul. Łojasiewicza 4
w sali seminaryjnej nr 3.001 (III piętro) i rozpoczynają się o godz. 18.00.

 

Spotykamy się w następujących terminach: 8.12; 12.01.2015; 9.02.2015; 9.03.2015; 13.04.2015; 11.05.2015; 8.06.2015.

 

 

Wszystkie osoby chętne do wzięcia udziału w Zebraniu
serdecznie zapraszamy.

 

Zapraszamy do lektury wydawanego przez Nas Biuletynu

Wersja elektroniczna dostępna tutajSzanowni Państwo,

Zapraszamy na promocję książki "Przeciw Melancholii - w 40tą rocznicę wydania Melancholii Antoniego Kępińskiego", do której powstania przyczynił się Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

 

Książka zawiera przemyślenia 20 współautorów, z różnych dyscyplin nauki i praktyki "walki z melancholią".

 

Spotkanie odbędzie się w czwartek 11 grudnia 2014 o godz. 17.00, w krakowskiej księgarni-kawiarni BONA, ul. Kanonicza 11.

Szczegóły wydarzenia znajdują się na plakacie --> PLAKAT

Zapraszamy!

 

 


Zaproszenie do wzięcia udziału w konsultacjach


Szanowni Państwo,

W imieniu Rzecznika Praw Obywatelskich mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w konsultacjach społecznych, dzięki którym zostanie opracowane końcowe sprawozdanie Rzecznika z realizacji przez Polskę zobowiązań wynikających z Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Zostanie ono przedstawione Komitetowi Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw praw osób niepełnosprawnych.


Cele konsultacji

Celem konsultacji jest poznanie opinii wszystkich zainteresowanych prawami oraz potrzebami osób z niepełnosprawnościami, dotyczących obecnego dokumentu przygotowanego przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Chcemy dowiedzieć się, czy treść sprawozdania jest zgodna z Państwa wiedzą i doświadczeniami oraz w jakim stopniu trafnie opisuje rzeczywistość. Pragniemy także stworzyć możliwość uzupełnienia podejmowanych w raporcie zagadnień systemowych a także zweryfikowania rekomendacji wskazanych przez Rzecznika. Liczymy również, że konsultacje przyczynią się do upowszechnienia debaty na temat wdrażania w Polsce postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.


Adresaci konsultacji

Konsultacje skierowane są do wszystkich zainteresowanych, ze szczególnym uwzględnieniem:

-        Osób z niepełnosprawnościami

-        Opiekunów osób z niepełnosprawnościami

-        Przedstawicieli organizacji pozarządowych zajmujących się problematyką osób z niepełnosprawnościami

-        Pracowników instytucji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami

-        Profesjonalistów, w tym pracodawców i organizacji pracodawców, pracowników służby zdrowia, edukacji oraz pomocy społecznej, przedstawicieli transportu i architektury

-        Przedstawicieli środowisk akademickich


Kształt konsultacji

Konsultacje będą przeprowadzone na dwa uzupełniające się sposoby – poprzez bezpośrednie spotkania oraz ankietę internetową. Na podstawie zgłoszonych spostrzeżeń przygotowany zostanie raport z konsultacji dla Rzecznika Praw Obywatelskich.


Organizacja i tematy spotkań konsultacyjnych

W okresie od 25 listopada do 10 grudnia 2014 odbędą się po 3 konsultacje tematyczne w czterech lokalizacjach, w których znajdują się placówki Rzecznika Praw Obywatelskich: Warszawa (25 listopada, 1, 4 grudnia), Katowice (26, 27 listopada), Gdańsk (2, 3 grudnia), Wrocław (9, 10 grudnia). Razem 12 spotkań. Tłumaczenie na polski język migowy na danym spotkaniu zostanie zapewnione po zgłoszeniu takiej potrzeby przez zarejestrowanego uczestnika.

Każda z trzech konsultacji w danym mieście będzie poświęcona innym zagadnieniom opisanym w sprawozdaniu:

1.       Niedyskryminacja, dostępność, równość, mobilność

2.       Niezależność, praca, warunki życia

3.       Definicje niepełnosprawności, edukacja, rehabilitacja.

Dodatkowo 8 grudnia w Warszawie zostanie zorganizowane spotkanie dedykowane prawom i potrzebom osób głuchych, które będzie tłumaczone na polski język migowy.

Aby konsultacje przebiegały konstruktywnie prosimy uczestników o przeczytanie odpowiedniego fragmentu sprawozdania Rzecznika przed spotkaniem. Rejestrując się w sposób opisany poniżej, znajdziecie Państwo informację na temat części raportu, które będą omawiane na danym spotkaniu. Cały tekst sprawozdania oraz jego wersja skrócona, przetłumaczona na polski język migowy, są dostępne pod adresem: http://www.rpo.gov.pl/pl/content/konsultacje-spoleczne-raportu-rpo.

Sprawozdanie RPO z realizacji Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych – KONSULTACJE SPOŁECZNE | Rzecznik Praw Obywatelskich

W imieniu Rzecznika Praw Obywatelskich zapraszamy  Państwa do udziału w konsultacjach społecznych, dzięki którym zostanie opracowane końcowe sprawozdanie Rzecznika z realizacji przez Polskę zobowiązań wynikających z Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Zostanie ono przedstawione Komitetowi Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw praw osób niepełnosprawnych.

Przeczytaj więcej...


Zapisy na spotkania konsultacyjne

Osoby zainteresowane uczestnictwem w spotkaniu proszone są o rejestrację swojego zgłoszenia pod adresem: http://goo.gl/forms/5IHLEHhWjR

Ilość miejsc jest na każdym spotkaniu ograniczona, więc decyduje kolejność zgłoszeń. Na dodatkowe pytania dotyczące konsultacji odpowiada: Kinga Markert z organizacji Konsultacje Społeczne: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .


Konsultacje internetowe

Ankieta internetowa będzie dostępna dla osób posługujących się językiem polskim pod adresem http://www.rpo.gov.pl/pl/content/konsultacje-spoleczne-raportu-rpo w okresie od 24 listopada do 14 grudnia br.


Licząc na Państwa zaangażowanie zapraszamy serdecznie do udziału w spotkaniach konsultacyjnych i ankiecie internetowej.

Z poważaniem,

Barbara Imiołczyk,

Dyrektor Zespołu ds. Równego Traktowania i Ochrony Praw Osób z Niepełnosprawnościami

 


 

Szanowni Państwo,

w imieniu Komitetu Naukowego i Organizacyjnego, mamy przyjemność zaprosić Państwa do uczestnictwa w IV edycji ogólnopolskiej konferencji naukowej Człowiek Zalogowany, która odbędzie się w dniach 27 - 28 lutego 2015 r. w Krakowie. Gospodarzami wydarzenia będą Instytut Psychologii Stosowanej oraz Instytut Informatyki i Matematyki Komputerowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Człowiek Zalogowany jest konferencją interdyscyplinarną, której główny obszar zainteresowań stanowi funkcjonowanie człowieka w środowisku internetowym. W tym roku rozważać je będziemy w kontekście możliwości rozwoju osobistego w sieci. Pytanie, na które postaramy się odpowiedzieć w trakcie dyskusji panelowej brzmi: Internet – szansa rozwoju?


Termin nadsyłania abstraktów mija z dniem 20 stycznia 2015 r.

Zapraszamy na stronę internetową konferencji: http://czlowiekzalogowany.wzks.uj.edu.pl/ oraz do kontaktu mailowego w razie pojawienia się jakichkolwiek pytań.

 

Z poważaniem

w imieniu Komitetu Organizacyjnego

Joanna Kotek

szef zespołu ds. promocji i informacji

 


 

Szanowni Państwo!

Bardzo miło mi poinformować, iż we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli i Ośrodkiem Kształcenia Kadr INTER-EDUKACJA działającym przy Wyższej Szkole Nauk Społecznych z siedzibą w Lublinie rozpoczynam prowadzenie kształcenia e-lerningowego na szkoleniu pt. „Autyzm – problematyka prawna”. Szkolenie kończy się uzyskaniem stosownych certyfikatów i  odbywa się poprzez Internet. Szczegółowe informacje dotyczące szkolenia (oraz informacje o wykładowcy) znajdują się pod linkiem: http://www.inter-edukacja.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=449&Itemid=167

Serdecznie zachęcam do udziału i zapraszam!

Z wyrazami szacunku
Sebastian Stankiewicz


Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Gender, Culture & Migration

 

Konferencja odbędzie się na Uniwersytecie Gdańskim w dniach 6-7.03.2015.

Konferencja jest organizowana pod auspicjami polsko-norweskiego konsorcjum PAR MIGRATION NAVIGATOR.

Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie internetowej: http://migrationnavigator.org/info/?page_id=1105.

 


 

V Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa Psychodebiuty

 

Z przyjemnością zapraszamy Państwa do udziału w V Ogólnopolskiej Studencko – Doktoranckiej Konferencji Naukowej Psychodebiuty, która odbędzie się w dniach 9 i 10 stycznia 2015 roku.

Kontynuując sukces poprzedniej edycji, planowane są dwa dni bardzo aktywnych warsztatów, wykładów plenarnych, referatów, sesji posterowych oraz prezentacja tegorocznych najciekawszych prac magisterskich Instytutu Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej informacji znajduje się w dołączonym pliku oraz na stronach internetowych konferencji

 

http://psychodebiuty.wzks.uj.edu.pl/

https://www.facebook.com/pages/Psychodebiuty-Og%C3%B3lnopolska-Studencko-Doktorancka-Konferencja-Naukowa/859404987423398

 

W przypadku jakichkolwiek pytań lub problemów, prosimy o kontakt z organizatorami poprzez e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Komitet Organizacyjny

V Ogólnopolskiej Studencko – Doktoranckiej Konferencji Naukowej Psychodebiuty
Instytut Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

 


IV Ogólnopolską Konferencję Naukową z cyklu Diagnoza psychologiczna jako przedmiot badania i nauczania

 

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na  IV Ogólnopolską Konferencję Naukową z cyklu Diagnoza psychologiczna jako przedmiot badania i nauczania, pt. „Standardy diagnozy psychologicznej w praktyce”, która odbędzie się w dniach 20-21 czerwca 2015 r. w Warszawie. Organizatorami konferencji są: Wydział Psychologii SWPS oraz Akademickie Centrum Psychoterapii i Rozwoju SWPS, a patronem konferencji jest Ogólnopolska Sekcja Diagnozy Psychologicznej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Informacje o konferencji znajdują się na stronie: http://swps.pl/warszawa/nauka-i-rozwoj/warszawa-nauka-i-rozwoj-konferencje-sympozja-seminaria/11984-standardy-diagnozy-psychologicznej-w-praktyce

Chcielibyśmy, aby nasza konferencja była okazją do wzajemnej wymiany perspektyw naukowców, dydaktyków i praktyków, zajmujących się na co dzień problematyką diagnozy psychologicznej. Jesteśmy przekonani, że właśnie taka forma integracji środowiska psychologów wokół zagadnień diagnozy psychologicznej, ma szanse najlepiej stymulować rozwój polskiej diagnostyki i przyczyniać się do podnoszenia poziomu jakości usług w obszarze diagnozy psychologicznej.

Z wyrazami szacunku
w imieniu organizatorów konferencji

Bartosz Zalewski
Katedra Diagnozy Psychologicznej SWPS
Ogólnopolska Sekcja Diagnozy Psychologicznej PTP

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 


Ogólnopolska konferencja pt. "Homo narcoticus"

Ogólnopolska konferencja - sympozjum naukowe Homo Narcoticus" odbędzie się w dniach 4-5 grudnia 2014 w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego.

Zgłoszenia przyjmowane są do 16 listopada za pośrednictwem strony konferencji, lub bezpośrednio na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Szczegóły znajdują się na stronie internetowej: http://homonarcoticus.wordpress.com/

Celem sympozjów jest tworzenie platformy wymiany myśli i doświadczeń młodszych pracowników nauki z dziedzin przyrodniczych, społecznych i humanistycznych. W niniejszej edycji sympozjum chcemy przyjrzeć się bliżej zjawisku chcemy ponownie przyjrzeć się bliżej zjawisku wspomagania się człowieka różnego rodzaju substancjami, które towarzyszy nam niemalże od powstania gatunku.

Szczególnie zwracamy uwagę na stany psychiczne, które wywołuje zażywanie substancji psychoaktywnych czyli tzw. zmienione czy odmienne też stany świadomości (altered states of consciousness). Zapraszamy przedstawicieli reprezentujących różne dziedziny nauki do wspólnych rozważań na ten temat.

Problematyka wystąpień oscylować powinna wokół poniżej zaproponowanych paneli tematycznych:

Panel 1: Substancje psychoaktywne i wspomagające w przestrzeni społecznej i kulturowej
 • Substancje psychoaktywne w historii i kulturze – od prehistorii do współczesności
 • Zwyczaje związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych: rytuały picia i zażywania
 • Rola substancji psychoaktywnych w kulturze i religii
 • Społeczny kontekst użytkowania środków psychoaktywnych
 • Psychologiczne aspekty zażywania
Panel 2: Zmienione stany świadomości (ASC) – mechanizmy wywoływania, podłoże kognitywne i biologiczne
 • Klasyfikacja i rodzaje odmiennych stanów świadomości
 • Mechanizmy wywoływania ASC
 • Rola środków psychoaktywnych w indukowaniu ASC, fizjologiczne mechanizmy zażywania
 • Sen jako ASC, zjawisko lucid dreaming
 • Podłoże biologiczne i neurologiczne ASC
Panel 3: ASC w kulturze
 • Użycie ASC w religii i kulturze
 • ASC a doświadczenia religijne
 • Kultura New Age/nowa duchowość a wywoływanie ASC i zażywanie substancji psychoaktywnych
 • Zmienione stany świadomości w perspektywie antropologicznej
 • Propagatorzy, nauczyciele i badacze ASC

 


Konferencja naukowa pt. "Bioetyka wobec śmierci
i umierania"

 

Komitet Bioetyki przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk, Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polish Unit of the UNESCO Chair in Bioethics zapraszają na konferencję naukową: BIOETYKA WOBEC ŚMIERCI I UMIERANIA

Konferencja odbędzie się w dniach 5-6 grudnia 2014 r.
Miejsce obrad: Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, Warszawa

Celem Konferencji jest rozwijanie debaty publicznej na temat dylematów etycznych, prawnych i społeczno-kulturowych, jakie wiążą się z śmiercią i umieraniem człowieka oraz opieką medyczną nad osobami przewlekle chorymi i w stanach terminalnych. Konferencja stanowi ponadto okazję do podsumowania dotychczasowej pracy Komitetu Bioetyki przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Goście specjalni konferencji:
prof. Gerrit Kimsma (Vrije Universiteit, Amsterdam) oraz
dr Ruth Horn (Ethox Centre, University of Oxford).

Abstrakty prezentacji ustnych (300-400 słów) można nadsyłać do 10 listopada 2014 r. na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Ostateczny termin zgłoszenia chęci udziału w konferencji upływa 20 listopada 2014 r. Opłatę konferencyjną należy uiścić do dnia 30 listopada 2014 r.

Szczegółowe informacje na temat zasad przygotowania abstraktu, zakresu tematycznego konferencji oraz warunków uczestnictwa, w tym wysokości i zasad wnoszenia opłaty konferencyjnej, znajdują się w załączonych plikach oraz na stronie Komitetu Bioetyki: www.bioetyka.pan.pl i na stronie BIOETYKI UW: www.bioetyka.uw.edu.pl

 


lpppppppppIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Oblicza Seksualności Osób Niepełnosprawnych – wątki rozproszone w pedagogice specjalnej”, - See more at: http://naukaipraktyka.edu.pl/konferencja-2014/#sthash.XkZoAIBr.dpuf
III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Oblicza Seksualności Osób Niepełnosprawnych – wątki rozproszone w pedagogice specjalnej”, - See more at: http://naukaipraktyka.edu.pl/konferencja-2014/#sthash.XkZoAIBr.dpuf
III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Oblicza Seksualności Osób Niepełnosprawnych – wątki rozproszone w pedagogice specjalnej”, - See more at: http://naukaipraktyka.edu.pl/konferencja-2014/#sthash.XkZoAIBr.dpu

XXXV Zjazd Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

Jak kształcić psychologów?

 

Zakończył się XXXV Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, który obradował w dniach 18-21 września w Bydgoszczy. Ważnym punktem obrad była dyskusja nad kształceniem psychologów i realizowaniem zawodu psychologa. Zdaniem uczestników zjazdu, jest to zawód zaufania publicznego, a obowiązujące w kraju regulacje prawne, dotyczące jego wykonywania nie są spójne. Wprowadzenie dwustopniowego systemu kształcenia psychologów grozi wejściem do zawodu osób niekompetentnych. Może to prowadzić do nadużyć. Stanowisko w tej sprawie wyrażono w specjalnej uchwale.

Uchwała

XXXV Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

ws. regulacji wykonywania zawodu psychologa w Polsce

(podjęta dnia 18 września 2014)

My, uczestnicy Zjazdu Naukowego zwołanego w Bydgoszczy w dniach 18-21 września 2014 roku przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, wyrażamy zdecydowany protest wobec wieloletnich zaniechań kolejnych rządów RP w pracach nad regulacją wykonywania zawodu psychologa w Polsce. Zawód ten wyczerpuje znamiona zawodu zaufania publicznego, o którym traktuje art. 17. Konstytucji RP. Obecny stan prawny wykonywania tego zawodu nie jest spójny i sprzyja narastającym nadużyciom w sferze praktyki psychologicznej, a ostatnio także w kształceniu studentów psychologii. Brak systemowej regulacji zawodu psychologa w Polsce rodzi poważne zagrożenie dla zdrowia psychicznego społeczeństwa.

Nasze zaniepokojenie wywołują głównie trzy sprawy.

Po pierwsze, obecnie obowiązująca Ustawa z dnia 8 czerwca 2001 o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów nie funkcjonuje ze względu na zaniechania prac rządowych nad jej wprowadzeniem w życie, które pogłębiły niespójność późniejszych aktów prawnych dotyczących kształcenia psychologów i wykonywania zawodu psychologa. Podkreślić należy, że statusu zawodowego psychologów w naszym kraju nie regulują zadawalająco resortowe rozporządzenia, gdyż nie obejmują wszystkich obszarów praktyki psychologicznej, co sprzyja nieprofesjonalnej działalności psychologicznej wielu osób i instytucji.

Po drugie, Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 23 sierpnia 2012 roku w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia dopuściło możliwość uruchomiania dwustopniowych studiów psychologicznych. Rozporządzenie to nie bierze pod uwagę tego, że w obecnym stanie prawnym absolwent drugiego stopnia studiów psychologicznych - niezależnie od kierunku ukończonych studiów pierwszego stopnia - nabywa tytuł zawodowy magistra psychologii i tym samym prawo do wykonywania tego zawodu. Konsultowany obecnie projekt kolejnych zmian do ww. rozporządzenia (z dnia 8 sierpnia 2014 roku) nie likwiduje tejże wady, która niepokoi pracodawców, zatrudniających psychologów. Brak zapisu o prowadzeniu studiów psychologicznych wyłącznie w trybie jednolitych studiów magisterskich – przy równoczesnym braku ustawowej zgody na utworzenie mechanizmu samorządowego (lub państwowego), określającego prawo do wykonywania zawodu psychologa w Polsce – prowadzi do pogłębienia chaosu legislacyjnego. To zaś sprzyja nadużyciom w kształceniu psychologów i praktyce psychologicznej.

Po trzecie, brak spójnej regulacji zawodu psychologa w powiązaniu z ostatnimi reformami w systemie kształcenia wyższego (obniżenie minimów kadrowych i odejście od tzw. standardów kształcenia kierunkowego na rzecz Krajowych Ram Kwalifikacyjnych) prowadzą – w naszej ocenie – do obniżenia poziomu kształcenia psychologów. Konsekwencją tego jest obserwowane zbyt duże już zróżnicowanie poziomu kształcenia w różnych ośrodkach i – w następstwie tego stanu rzeczy – poziomu przygotowania przyszłych absolwentów do świadczenia usług psychologicznych.

Pragniemy z całą mocą podkreślić, że zawód psychologa, należący do zawodów zaufania publicznego, wymaga szczególnej ochrony prawnej.

Postulujemy, aby w tekście projektu rozporządzenia MNiSW z dnia 8 sierpnie 2014 w sprawie warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku i poziomie kształcenia w par. 10 ust. 2, punkt 1 dopisać kierunek psychologia, nadając temuż punktowi brzmienie: „prawa, prawa kanonicznego i psychologii – są prowadzone jako jednolite studia magisterskie”.

Ponadto, domagamy się jak najszybszego zakończenia prac nad ustawową regulacją wykonywania zawodu psychologa.

 


Zjazd PTP - podsumowanie

 

Szanowni Państwo,
serdecznie dziękujemy za udział w Zjeździe. Uprzejmie prosimy o upowszechnienie informacji o podjętej w trakcie Zjazdu Uchwale w sprawie wykonywania zawodu psychologa, a także informacji podsumowujących Zjazd. Zapaszmy też do obejrzenia zdjęć ze Zjazdu.

Szczegółowe informacje znajdują się na naszej stornie internetowej http://ptpbydgoszcz.pl/ oraz w zakładkach:
- tekst Uchwały http://ptpbydgoszcz.pl/component/content/article?catid=1:o-nas&id=156:%20%20xxxv-zjazd-ptp-uchwala
- podsumowanie Zjazdu http://ptpbydgoszcz.pl/component/content/article?catid=1:o-nas&id=145:%20%20xxxv-zjazd-ptp-podsumowanie
- galeria zdjęć http://ptpbydgoszcz.pl/component/content/article?catid=1:o-nas&id=157:%20galeria-zdjec-zjazd

Z poważaniem
Krzysztof Piórowski
Zastępca Przewodniczącej PTP
Oddział w Bydgoszczy


 

Informacja ws. prac nad nową regulacją zawodu psychologa

 

Szanowni Państwo,

W imieniu Dyrektora Marka Waleśkiewicza pragnę przekazać, że na spotkaniu, które miało miejsce 24 kwietnia 2014 r. w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, omówiony został bieżący etap prac nad nową regulacją zawodu psychologa.

MPiPS opracował test regulacyjny ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów oraz złożył wniosek o wpisanie nowej regulacji do Wykazu Prac Legislacyjnych i Pozalegislacyjnych Rządu. Na posiedzeniu Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu w dniu 22 maja 2013 r., zadecydowano o konieczności przygotowania Białej Księgi do projektu ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, opracowanej na etapie przedlegislacyjnym na podstawie konsultacji z zainteresowanymi środowiskami.

Dnia 17 lutego 2014 r., Biała Księga - przygotowana zgodnie z wytycznymi - została przedłożona Zespołowi. Jednakże dnia 18 marca 2014 r. do MPiPS przesłane zostało pismo p. Adama Jasera Wiceprzewodniczącego i Koordynatora Zespołu z prośbą o uzupełnienie Białej Księgi o informacje, które zdaniem Zespołu są niezbędne do podjęcia decyzji co do prowadzenia dalszych prac nad nową regulacją zawodu psychologa. Zgodnie z poleceniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Departament przystąpił do realizacji tych zaleceń zawierających trzynastopunktową listę zadań.

Dnia 17 kwietnia 2014 r. wystąpiono do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o stanowisko dotyczące regulacji zawodu psychologa w szczególności w kontekście odpowiedzi respondentów ankiet wskazujących na uregulowanie tej kwestii przez resort zdrowia oraz w kontekście ewentualnego uregulowania także zawodu psychoterapeuty.

Przygotowane zostało wystąpienie do wybranych przedstawicielstw krajów unijnych z prośbą o przekazanie informacji dotyczących zasad wykonywania w nich zawodu psychologa.

Rozpoczęte zostaną konsultacje z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego celem doprecyzowania, czy ustawa będzie dotyczyć także zmian związanych z kształceniem psychologów (m. in. w kontekście postulatów zgłaszanych w ankietach).

Zaproponowano włączenie się środowiska psychologów w prowadzone prace, szczególnie w zakresie realizacji punktów: piątego i siódmego pisma z dnia 18 marca 2014 r. W związku z tym zwracam się z prośbą o:

 

1. przedstawienie na piśmie przez poszczególne środowiska (w tym towarzystwa, których działalność statutowa dotyczy zawodu psychologa) opinii dotyczących planowanego uregulowania zawodu psychologa;

2. przedstawienie podziału (klasyfikacji) psychologów na różne specjalizacje.Prosimy o przekazanie powyższych informacji do dnia 31 maja 2014 r.

W pozostałych punktach MPiPS przygotowuje informacje we własnym zakresie.

Jeżeli jednak posiadają Państwo informacje odnoszące się do pozostałych zadań, w szczególności zawierające porównanie międzynarodowych doświadczeń w obszarze regulacji zawodu psychologa - pod kątem stopnia regulacji, zakresu podmiotowego regulacji zawodów psychologa, liczby absolwentów na kierunku psychologia/wykonujących zawód psychologa, programu kształcenia psychologów struktury i funkcjonowania samorządu zawodowego, a także ewentualnych badań dotyczących wpływu uregulowania zawodu i programu kształcenia na poprawę jakości usług świadczonych przez psychologów i bezpieczeństwa pacjentów, również prosimy o ich przekazanie. Pozwolą one na opracowanie wyczerpującej odpowiedzi na kwestie wskazane w piśmie z dnia 18 marca 2014 r.

Jednocześnie wykonując ustalenia zapadłe na spotkaniu dnia 24 kwietnia 2014 r., przesyłam w załączeniu:


1. Białą Księgę do projektu ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów;

2. Pismo Sekretarza Stanu Wiceprzewodniczącego Zespołu do spraw Programowania prac Rządu z dnia 18 marca 2014 r.;

3. Założenia do opracowywanej w 2010 r. ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów.


Ponadto pragnę przekazać, że kolejne spotkanie planowane jest przez Ministerstwo na czerwiec br.

Z poważaniem,
Anna Świątek-Kolera
Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
ul. Nowogrodzka 1/3/5
00-513 Warszawa
tel. 22 661 16 37

Załączniki

 

 


 

Sprawozdanie z przebiegu konsultacji społecznych

dotyczących wyrażenia opinii na temat regulacji

wykonywania zawodu psychologa

i powołania samorządu zawodowego psychologów

 

Departament Dialogu i Partnerstwa Społecznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej publikuje  sprawozdanie z przebiegu konsultacji społecznych dotyczących wyrażenia opinii na temat regulacji wykonywania zawodu psychologa i powołania samorządu zawodowego psychologów przeprowadzonych w okresie od 31 października do 31 grudnia 2013 roku.

 

Więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://www.dialog.gov.pl/aktualnosci/art,427,sprawozdanie-z-przebiegu-konsultacji-spolecznych-dotyczacych-wyrazenia-opinii-na-temat-regulacji-wykonywania-zawodu-psychologa-i.html

 


Książka pt. „Wybrane zagadnienia diagnozy psychologicznej dzieci i młodzieży w kontekście wielokulturowości
oraz wielojęzyczności” – już wydana (dostępna bezpłatnie)

Od roku 2012 przy współpracy Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej trwały prace nad książką pt. „Wybrane zagadnienia diagnozy psychologicznej dzieci i młodzieży w kontekście wielokulturowości oraz wielojęzyczności” (Barzykowski, K., Grzymała-Moszczyńska, H., Dzida, D., Grzymała-Moszczyńska, J. i Kosno, M.).

Publikacja kierowana jest w głównej mierze (choć nie tylko!) do osób zajmujących się diagnozą psychologiczną dzieci w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Ma ona charakter przede wszystkim informacyjny, to znaczy omawia wybrane kwestie diagnozy dzieci odmiennych (od większości dzieci pochodzenia polskiego) pod względem etnicznym, językowym i kulturowym, jak również rekomendacyjny, a nadrzędnym jego celem jest upowszechnienie dobrych praktyk diagnostycznych.

Publikacja jest już dostępna. Ośrodek Rozwoju Edukacji podjął się zadania rozsyłania egzemplarzy do wszystkich Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Polsce.


Wersja elektroniczna jest dostępna bezpłatnie do ściągnięcia ze strony Ośrodka Rozwoju Edukacji:

 

Dostęp do książki jest otwarty, to znaczy, że można swobodnie z niej korzystać jak również ją powielać, przesyłać oraz umieszczać na stronach internetowych.


Publikacja została dotychczas objęta Patronatem Honorowym przez:

 • Rzecznika Praw Dziecka
 • Rzecznika Praw Obywatelskich
 • Ministra Administracji i Cyfryzacji
 • Polskie Towarzystwo Psychologiczne
 • Pracownię Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego
 • Komitet Psychologii PAN
 • Komisję ds. Testów Psychologicznych Komitetu Psychologii PAN
 • Instytut Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

Informacji dotyczących dystrybucji wersji papierowej publikacji udziela
p. Katarzyna Leśniewska ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ):

Wydział Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych

Ośrodek Rozwoju Edukacji

ul. Polna 46A

00-644 Warszawa

tel. (22) 570-83-02

 

Zapraszamy do zapoznania się z niniejszą publikacją jak również
o przekazywanie jej osobom potencjalnie zainteresowanym.

 

Krystian Barzykowski
Współautor i redaktor publikacji

 


Książka pt. "Psychoterapia to jest moja partia polityczna"

 

Książka jest zbiorem rozmów wspomnieniowych z pierwszymi polskimi psychoterapeutami, tworzącymi krakowskie środowisko psychoterapeutyczne. Zaproszeni Goście byli prekursorami najważniejszych podejść terapeutycznych, współtworzyli standardy psychoterapii w Polsce, są autorami pierwszych publikacji naukowych z tego zakresu, pierwszymi w kraju certyfikowanymi superwizorami oraz twórcami pierwszych profesjonalnych szkół psychoterapii.

 

Zapraszam na spotkanie z doświadczonymi psychoterapeutami i nauczycielami psychoterapii, dla których praca stała się pasją życia i sposobem kształtowania otaczającej rzeczywistości.

 

Zapraszam również do obejrzenia krótkiego filmu promującego książkę

 

Mariola Wereszka
Członkini Zarządu Oddziału Krakowskiego PTP

 


 

FORUM DIAGNOZY PSYCHOLOGICZNEJ – OGŁOSZENIE

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że z inicjatywy Ogólnopolskiej Sekcji Diagnozy Psychologicznej PTP powstało Forum Diagnoza Psychologiczna, która w zamyśle stanowi platformę wymiany myśli, wiedzy i doświadczeń z zakresu diagnozy psychologicznej.

Mając nadzieję, że będzie ona pomocna Państwu w codziennej pracy diagnostycznej już teraz zachęcamy do aktywnego udziału w tym przedsięwzięciu jak również do rozpowszechnienia informacji na temat Forum.

Forum znajduje się pod adresem:

http://paluchja-forum.home.amu.edu.pl/viewforum.php?f=15

 

Krystian Barzykowski
Członek Ogólnopolskiej Sekcji Diagnozy Psychologicznej PTP


 

Apel Polskiego Towarzystwa Psychologicznego do Prezydenta RP

Polskie Towarzystwo Psychologiczne apeluje do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie Ustawy z 23 października 2013 roku o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzającymi zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób i skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem o konstytucyjność proponowanych w ustawie rozwiązań.

Apel nasz jest odpowiedzią na poniższej zamieszczony tekst prof. n. med. dr hab. Józefa Krzysztofa Gierowskiego, Kierownika Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, który apelując do naszego środowiska wskazał argumenty uzasadniające zwrócenie się do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Tekst ukaże się w Psychiatrii Polskiej.

Przyjęte ułomne prawo niesie za sobą określone negatywne konsekwencje dla opieki psychiatrycznej i psychologicznej, działalności diagnostycznej, terapeutycznej i opiniodawczej. Ustawa powstawała przy jednoznacznym sprzeciwie i braku akceptacji nie tylko instytucji psychiatrycznych, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Specjalisty Krajowego ds. Psychiatrii, Samorządu Lekarskiego, lecz także Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Komitetu Helsińskiego oraz wielu innych instytucji i osób, w tym także wybitnych prawników. Mamy do czynienia z paradoksalną sytuacją, w której głos tych, którzy są specjalistami od diagnozy i terapii, jest lekceważony, dezawuowany i pomijany, decydują natomiast ci, których wiedza medyczna i terapeutyczna jest znikoma, fragmentaryczna, najczęściej mało aktualna.

 

Kraków, dnia 25 listopada 2013 roku

 

Więcej na stronie: http://www.ptp.org.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=509

 

 


UWAGA!

Nowe działania w sprawie ustawy o zawodzie psychologa!

 

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,

Apelujemy o aktywny udział w konsultacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dotyczącej zmian w ustawie o zawodzie psychologa. To jest ten moment, w którym musimy wykazać się solidarną walką o przygotowanie aktu prawnego, który wreszcie ureguluje nasz status zawodowy. Odpowiedzcie na ankietę i zachęcajcie wszystkich znanych sobie psychologów do uczynienia tego samego.

Musimy sami zadbać o nasze prawa zawodowe i ochronę naszych klientów.

Poniżej zamieszczam tekst komunikatu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Małgorzata Toeplitz-Winiewska
Przewodnicząca
Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

 

Dnia 31 października 2013 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło konsultacje społeczne umożliwiające wyrażenie opinii na temat regulacji wykonywania zawodu psychologa. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, w szczególności: psychologów, studentów psychologii oraz osoby korzystające z usług psychologicznych  do wypełnienia formularza ankiety. Ankieta znajduje się na stronie Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego MPiPS:
http://www.dialog.gov.pl.

W razie pytań prosimy o kontakt z Panią Anią Świątek - Kolerą, tel. 22 661 16 37.

Sekretariat
Departamentu Dialogu i Partnerstwa Społecznego
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
tel. (022) 661 16 38 ,  fax: (022) 661 16 40
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 


 

Stanowisko Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk

w sprawie utrzymania pięcioletnich jednolitych studiów

magisterskich z psychologii

W trosce o dobre przygotowanie absolwentów psychologii do pełnienia odpowiedzialnych zadań wynikających z uprawiania zawodu zaufania publicznego, Komitet Psychologii PAN oświadcza, iż właściwą formą kształcenia psychologów są pięcioletnie jednolite studia magisterskie. Projekt powołania dwustopniowych studiów z psychologii, obok jednolitych studiów pięcioletnich, można rozważyć po skutecznym wdrożeniu regulacji prawnych dotyczących wykonywania zawodu psychologa.

 

Ustroń, 22 czerwca 2012

 

Stanowisko Rad Instytutów 

WYNIKI w Skali Inteligencji WECHSLERA dla Dzieci (WISC-R)

EFEKT FLYNNA

Polskie normy do WISC-R zostały opracowane ponad 20 lat temu. Ze względu na zjawisko znane pod nazwą „efektu Flynna” (Flynn, 2012) wyniki (wyrażone w Ilorazie Inteligencji) uzyskiwane przez obecnie badane dzieci są zawyżone w stosunku do tych, jakie dzieci te otrzymywałyby, gdyby normy były aktualne. Rezultaty polskich badań pokazują, że różnica wynosi około 7-9 punktów Ilorazu Inteligencji (Jaworowska, 2010; Jaworowska, Matczak, Fecenec, 2013).

 

Jak, w takiej sytuacji, psycholog powinien interpretować wyniki w WISC-R badanych dzieci? Nie powinien stosować żadnych algorytmów (wzorów), które automatycznie zamieniałyby uzyskany wynik na wynik „poprawiony”. Natomiast powinien interpretować uzyskany wynik, uwzględniając wiedzę na temat błędu wynikającego z nieaktualnych norm. Innymi słowy, powinien przyjąć, że choć wynik otrzymany dziecka wynosi np. Ilor.Int. = 80, to biorąc pod uwagę „efekt Flynna” związany z nieaktualnymi normami, jest to najprawdopodobniej wynik w granicach 73-71 Ilorazu Inteligencji.

 

 


 

INFORMACJE O USTAWIE - 18.06.2013

 

Uzyskaliśmy informacje, że decyzja w sprawie przesłanego 15 kwietnia do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów testu regulacyjnego została odłożona. Decyzja taka należy do zadań Sekretarza Stanu, Sekretarza Rady Gospodarczej Adama Świętosława Jassera, który opiniuje testy regulacyjne oraz ocenia skutków regulacji (OSR) sporządzanych do projektów aktów normatywnych. Ministerstwo pracy i Polityki Społecznej zostało jednocześnie zobligowane do przeprowadzenia konsultacji społecznych i przygotowania tzw. „Białej księgi”. Niejasne jest przede wszystkim co będzie przedmiotem konsultacji w sytuacji, jakie będą też podmioty, z którymi będą się te konsultacje społeczne odbywały. Nie ma bowiem potrzeby konsultowania celowości wprowadzenia regulacji zawodu psychologa ponieważ ustawa regulująca status prawny tego zawodu już jest, a test regulacyjny dotyczył jedynie nowego projektu, który ma ją zastąpić. Jak już wielokrotnie wskazywaliśmy nie ma bowiem możliwości uchylenia ustawy ustrojowej bez wprowadzenia nowej regulacji.

Kolejna zwłoka w wprowadzeniu przepisów prawnych, które pozwolą uregulować wykonywania zawodu zaufania publicznego jakim jest zawód psychologa musi budzić wielki niepokój całego środowiska psychologicznego.

Załączamy argumenty dotyczące potrzeby utworzenia samorządu zawodowego psychologów. Zachęcam do przekazywania dalszych refleksji wskazujących korzyści i zagrożenia związane ze strukturą samorządową pozwalającą ustalać standardy zawodowe i etyczne oraz czuwania nad naszą działalnością zawodową.

 


 

Kategoryzacja narzędzi diagnostycznych

Komisja d/s Testów Psychologicznych PTP przygotowała kategoryzację narzędzi diagnostycznych z punktu widzenia dostępu do nich różnych grup użytkowników, kwalifikacje wymagane przy zakupie testów oraz oświadczenie klienta. Wymagania te będą obowiązywały od 1 stycznia 2013 roku.

http://www.ptp.org.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=463 

 

BROŃMY USTAWY O ZAWODZIE PSYCHOLOGA WALCZMY

O JEJ NOWELIZACJĘ: KOMUNIKAT PTP

 


 

Sprawozdanie z działalności Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w latach: październik 2009 – wrzesień 2012:

plik_pdf (Załącznik_1; załącznik_2; załącznik_3)

 


 

 

Koło Młodych Psychologów

Materiały ze spotkania „Co po dyplomie…? Możliwości i perspektywy zawodowe psychologów”

Koło Młodych Psychologów

 


 

 

Informacje:

 

Techniki projekcyjne - opinia PTP

Jak odróżnić dziecko od kąpieli (komentarz dot. technik projekcyjnych)

Tajemnica zawodowa (regulacje prawne, luty 2012r.)

Zawód Psychologa - sytuacja prawna (stan na 12.2011r.)


OgłoszeniaBadanie psychoterapii

 

Inne wydarzenia:

- Krakowska Szkoła Psychoterapii Psychoanalitycznej zaprasza do korzystania z biblioteki im. Jana Malewskiego

- Oddział Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic Szpitala Specjalistycznego im. J. Babińskiego w Krakowie. Oferta staży klinicznych dla kursantów i studentów

 

Wielkość liter

Zmiana rozmiaru strony:
Ctrl+ / Ctrl-